به نام خدا

سلسله مباحث اخلاق کاربردی (خلاصه ی کلاس در تاریخ 28 دی ماه 95)

آداب و حقوق

التزام به آداب و حقوق یکی از ارکان مهم اخلاق اسلامی است. منظور از آداب، مجموعه ی راه و رسم صحیح انجام هر کار و منظور از حقوق، برای هر کس و هر چیز، وظایفی است که دیگران در برابر او بر عهده دارند. در اینجا قصد داریم پاره ای از مهم ترین آداب و حقوق را از زبان آیات و روایات بیان کنیم.

آداب کار

کار در اسلام

تلاش برای تامین زندگی مادی از موضوعاتی است که در شریعت مقدس اسلام بر آن تاکید فراوان شده است. قرآن کریم در آیات فراوانی از آفرینش زمین و آسمان، خشکی و دریا، ماه، خورشید و ستارگان، شب و روز و همه ی عوامل طبیعی به عنوان مقدمه ی تامین معاش آدمی یاد میکند.

به عنوان نمونه می فرماید: "هو الذی جعل لکم الارض ذلولا فامشوا فی مناکبها و کلوا من رزقه " (ملک-15) "اوست که زمین را برای شما رام کرد، پس بر شانه های آن قدم زنید و از روزی خدا بخورید."

از دیدگاه اسلام کار، تلاش و اشتغال به یکی از حرفه های مفید نه تنها با ایمان و تدین منافاتی ندارد بلکه در مدح کار و اشتغال و نکوهش تنبلی و بیکاری احادیث فراوانی به دست ما رسیده است.

امام صادق (ع) می فرماید : " اگر روزی دیدی دو لشکر با هم مواجه و درگیر شده اند باز هم از طلب روزی دست برندار. (کافی،ج5،ص78) و فرمود :" من دوست دارم ببینم مرد برای کسب روزی خود حرفه ای دارد."(من لایحضر،ج3،ص157)

پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرماید: " هر کس از دست رنج حلال خود بخورد در های بهشت به رویش گشوده میشود تا از هر کدام که خواهد وارد شود." (مستدرک،ج13،ص24)

و می فرماید :" من ناخشنودم از مردی که دهانش را به سمت پروردگارش گشوده و میگوید مرا روزی ده، ولی کار نمیکنم." (من لایحضر، ج3، ص 192)

امام باقر (ع) میفرماید: من ناخشنودم از مردی که در کار دنیا تنبلی کند. کسی که در کار دنیا تنبل است، در کار آخرت تنبل تر است. (کافی،ج5،ص85)

امام صادق (ع) فرمود: "در کار و کسب تنبل نباش که بار دیگران شوی." (کافی،ج5،ص86)

و فرمود: " خواب زیاد، دین و دنیا را از دست انسان می برد." (کافی،ج5،ص84)

امام کاظم(ع) فرمود: " خدا از بنده ی پر خواب و بیکار بدش می آید." (کافی،ج5، ص84)

و پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود :" از رحمت خدا دور است کسی که بارش را بر دوش مردم بیفکند."(کافی،ج4،ص12)

برنامه تهذیب(خودسازی معنوی)

برنامه اول: چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟

بخش 1:

مقدمه:

نماز محور همه عبادت هاست!

اگر نمازمان را درست کنیم دیگر به چیزی نیاز نداریم ....چون خودنماز بقیه کارها را درست می کند.

خیلی ها فکر میکنند  وقتی گفته میشه نماز خوب یعنی از اول تاآخر اشک بریزی . از اول تا آخر از خوف خدا بترسی.......

خیلی ها فکر میکنند نماز خوب یعنی نمازی که در اون انسان مستقیما داره با خدا صحبت میکنه. خدارا میبینه. سلام به اولیا خدا میده و جوابشون را میشنوه......

وای که چه عبادت پرآب ورنگ ورونقی!!!

نه!! نماز خوب چنین حرفایی نداره!

پس نماز خوب چیه؟

اگر میخواهید بدانید نمازخوب چه جور نمازی هست این بحث را بادقت دنبال کنید!

انشالله که خدا به همه ما توفیق نماز خوب خواندن را عنایت بفرماید!

***************************************************

به نام خدا

سلسله مباحث اخلاق کاربردی و تهذیب (جلسه دوم)

ادامه آداب و حقوق

سیره پیشوایان دینی ما نیز نشان دهنده ی تاکید دین به کار و تلاش و نهی از بیکاری و کسالت است. آن بزرگوارن در عمل نیز دو نکته را مراعات میکردند : نخست آنکه از تلاش و کوشش برای تامین زندگی ابایی نداشتند. امام صادق (ع) درباره امام علی (ع) فرمود:امیرالمومنین با بیل زمین را زیر و رو میکرد و می فرمود من در بعضی از زمین های خود کار میکنم تا حدی که عرق کنم. در حالی که کسانی را دارم که این کار را برای من انجام دهند ولی میخواهم خدا مرا در حال تلاش برای روزی حلال ببیند.

دوم آنکه معمولا به افرادی که برای دریافت کمک به ایشان مراجعه میکردند به گونه ای کمک میکردند که به کاری مشغول شوند. و راه درآمدی پیدا کنند. طبق روایات زیادی پیامبر اسلام به شخص محتاج، ریسمان، تبر یا تیشه ای میداد که با جمع آوری هیزم زندگی خود را تامین کنند.

 

برنامه تهذیب(خود سازی معنوی)

برنامه اول : چگونه یک نماز خوب بخوانیم

بخش دوم : گفتیم که نماز محور همه ی عبادت هاست. حالا اگر بخواهیم به بعضی رفقایمان که نماز نمیخوانند بگوییم نمازخوان بشوند چطور بگوییم؟ چطور قانعشان کنیم؟ دوست من، شما اصلا نیاز نیست به آنها بگویید. اول ببین نمازی که خودت میخوانی چه سودی به حالت دارد؟ خودِ واقعی نماز خوانت را به دیگران نشان بده.

لذتی که از نماز خواندن میبری را به همه اهل عالم نشان بده، آن وقت همه نماز خوان میشوند.

حرف آخر: اصلا هرچه بی نماز در عالم هست تقصیر نمازخوان هاست.... چون به ما نمازخوان ها نگاه میکنند و میگویند تو که نماز خواندی چه فایده ای برایت داشته؟ اگر هم نگویند، پیش خودشان میگویند بندگان خدا دارند خودشان را اذیت میکنند. میگویند نگاه کن خودشان را چه گرفتار کرده اند. در حالی که وقتی کسی ما را میبیند باید احساس حقارت کند.

اگر نماز وجود تو را آباد کرده باشد بقیه جذب میشوند.

چکار کنیم همه نمازخوان بشوند؟ کاری کنید آنهایی که نمازخوان هستند بهتر بشوند. همین! آن وقت می آیند و به شما میگویند شما چرا اینقدر با نشاطی؟؟ چرا کینه به دل نمیگیری؟؟ چرا حسرت نمیخوری؟؟ چرا عصبی نمیشوی؟؟ چرا اینقدر منظم و دقیق و عاطفی هستی؟؟     شما هم میگویید : والا فکر کنم به خاطر نماز است!...

ادامه دارد.....