۱۳۹۵/۰۵/۱۷

کارگاه فرزندپروری-17/5/95                           موضوع: تربیت جنسی و چگونگی پاسخ به سوالات جنسی کودکان3-12سال

 

کارگاه فرزندپروری، یکی از همایش های پراستقبالی است که از تاریخ یکشنبه95/4/27 راس ساعت 9صبح و بمدت 3ساعت در روزهای یکشنبه (فرهنگسرای امام رضای فولادشهر) و چهارشنبه ها (سالن شفق اصفهان) پیرامون همان موضوع، در حال برگزاری است. این کارگاه هر هفته به یکی از موضوعات و معضلات شایع ارتباطی فی ما بین والدین و کودکان پرداخته و مدرسین مربوطه که همگی از کارشناسان ارشد در رشته های مشاوره یا روانشناسی بالینی هستند پس از پرداختن به موضوع موردنظر در پایان، به سوالات احتمالی شرکت کنندگان پاسخ میدهند.

این همایش، یکشنبه ی این هفته 17/مرداد با عنوان تربیت جنسی و چگونگی پاسخ به سوالات جنسی کودکان 3تا 12 سال که یکی از مهمترین دغدغه های والدین می باشد توسط سرکار خانم مریم وکیلی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی برگزار شد.

سرکار خانم وکیلی نژاد با اشاره به مشکلات وارد در این زمینه فرمودند: صحبت پیرامون مسائل جنسی یکی از تابوهایی بود که از قدیم الایام بین خانواده های ایرانی مورد ابهام بوده و هست. هرچند کنجکاویهای جنسی از جمله مسائلی است که از سالهای ابتدائی (2/5-3 سالگی) برای کودکان مطرح میشود.

این ابهامات زمانی به زیبائی حل میشود که تنها والدین، پاسخگوی سوالات فرزندان باشند.

تربیت جنسی به تمامی اطلاعاتی گفته میشود که از دوران اولیه ی زندگی افراد در زمینه ی رشد متعادل و مناسب غریزه در جهت جنسی به آنها داده میشود.

برخوردهای تند والدین با کودکان هنگام مواجه شدن با چنین سوالاتی از سوی کودکان روشی بسیار غلط است.

آموزش زودتر از موعد اطلاعات جنسی به کودکان، درحقیقت نوعی آزار جنسی است که متاسفانه بسیاری از والدین بدون توجه به این موضوع مهم با تماشای برنامه های مختلف ماهواره ای با توجیهات نادرستی همچون عادی شدن این مسائل برای کودکان از سن کم، این حربه را علیه فرزندان خود بکار میبرند.

سخنران مربوطه در این همایش با اشاره به این موضوع که آموزش اطلاعات جنسی کودکان زودتر از موعد موجب تخریب روحی کودکان میشو د،به توضیح و تشریح روشهای برخورد مناسب والدین هنگام اطلاع از آسیبهای جنسی کودکان اشاره کرده و به توضیح و تشریح آن پرداختند.

این همایش با استقبال تعداد قابل توجهی از خانواده بزرگ ذوب آهن مواجه شد.

سلسله همایش های فرزندپروری، با موضوعات تکنیک های صحیح تنبیه و تشویق کودکان در تاریخ 24/5 و آسیب شناسی فضای مجازی در تاریخ 31/5 در فرهنگسرای امام رضا و تاریخهای 27/5 و 3/6 در سالن شفق به کار خود ادامه خواهد داد.