۱۳۹۵/۰۵/۲۰

در ایام دهه کرامت و به همت کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت

تداوم كمك خانواده بزرگ ذوب آهن اصفهان به زندانيان

بر اساس بازدیدی که در ماه گذشته  از زندان نسوان صورت گرفت و ارائه نیازمندی ها در دو بخش رفاهی و فرهنگی از سوی این مجموعه ، دومین بازدید از زندان نسوان اصفهان سه شنبه 19 مرداد ماه با حضور مشاور فرهنگی و اجتماعی مدیرعامل شرکت ، مجید مرادیان معاون روابط عمومی و تنی چند از اعضای کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت صورت گرفت. در این بازدید ضمن حضور در بخش های مختلف زندان از جمله مهدکودک و ...  بخشی از اقلام که به صورت خیریه و خود جوش توسط اعضای کانون تهیه شده بود  ، ارائه گردید و سایر اقلام نیز مقرر شد  انشاا... در بازدید هاي بعدی آماده و ارائه شود.در بخش تجهیزات پزشکی بر اساس تخصص طی هماهنگی با بیمارستان شهید مطهری مقرر شد تجهیزات پزشکی مطابق با لیست تهیه شده و اختصاص یابد .

در حاشیه این بازدید نشست تعاملي به منظور به منظور همکاری کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت با زندان نسوان در زمینه امور فرهنگی و آموزشی برگزار گردید .

رمضان امیری مدیرکل زندان های استان اصفهان ضمن تقدیر و تشکر از احمد صادقی مدیرعامل ذوب آهن و مشاور فرهنگی اجتماعی ایشان و همچنین اعضای خانواده بزرگ ذوب آهن به دلیل اهتمام ویژه در امور مرتبط با زندانیان و برنامه ریزی و کمک در این راستا گفت : هدف قوه قضاییه متحول نمودن افرادی است که به عمد یا غیر عمد در زندان به سر می برند و در این راستا به ابزارها و امکانات نیاز دارد . دولت تا حدی بر اساس مقررات و اقدامات تامینی کمک می کند اما در بحث تربیتی به کمک سازمان ، اشخاص و خیریه ها نیازمند هستیم . استان اصفهان در این زمینه کارنامه درخشانی دارد. نکته دیگر اینکه در بین زندان های کشور نسبت مجرمین خانم به آقا در استان اصفهان به دلیل تدین ، دینداری و فرهنگ مردم این استان بسیار پایین تر است .

وی افزود : ارتقاء توانمند سازی در مجموعه زندان های استان به ویژه در زندان نسوان در دستور کار همکاران قرار دارد که این امر از طریق هم افزایی بین سازمان و اشخاص و خیریه ها حاصل می شود . بعضاً در بین زندانیان ، از يك زوج ،‌ خانم در زندان نسوان و آقا در زندان مرکزی به سر می برند ،  بچه های این افراد در جامعه با آسیب های فراوانی مواجه می شوند . البته در بین فرزندان این افراد  نخبگان دانشگاهی نیز وجود دارد . اگر برنامه ریزی بلندمدت در راستای کمک به چنین افرادی صورت نگیرد در آینده نزدیک باید بسیار  بیشتر هزینه کنیم. در زندان علاوه بر تغییر نگرش و توانمند سازی افراد برای مجموعه خانواده آنها نیز نیاز در زمینه تحصیلات فرزندان ، درمان ، مسکن و ... نیاز به همراهی و مساعدت خیرین وجود دارد .

مشاور فرهنگی اجتماعی شرکت نيز در اين نشست طي سخناني ، تصریح کرد : انسان بر روی کره زمین با توجه به آزمونی که خداوند متعال در دنیا برای وی قرار داده است وظایفی دارد . حفظ و رشد ارزش هایی که خداوند در درون انسان به عنوان اشرف مخلوقات قرار داده ،  به کمال رساندن آن  جز با ایمان و انجام عمل صالح محقق نخواهد شد . اینکه انسان به معرفت ، خدا شناسی و ایمان برسد رکن اساسی است زیرا کلیه اعمال انسان را تحت پوشش قرار می دهد اما بعد از آن دستور خداوند این است که از ایمانی که بدست آوردیم در راه خدمت به بندگان خداوند بهره گرفته و عمل صالح انجام دهیم . 

در ابتدای این نشست پویا منش رییس زندان نسوان اصفهان زن را به عنوان رکن اساسی و پایه تربیت خانواده برشمرد و همچنین در ادامه ضمن تشکر از خیرین در بخش های مختلف که در زمینه بازگشت شرافتمندانه زنان به جامعه کمک می کنند گفت : شرایط محیطی، اقتصادی ، فرهنگی و ... به نوعی از جمله عواملی به شمار می روند که سبب شده اند امروز زنان جامعه اسلامی در زندان به سر ببرند.

وی افزود : با برگزاری چنین جلساتی و برنامه ریزی برای زندانیان در زمینه های مختلف مشاوره ای ، ورزشی ، آموزشی و... می توان زمینه بازگشت شرافتمندانه زنان جامعه به عنوان بخش بزرگی از  جامعه انسانی که در تربیت فرزندان نقش اساسی دارند را فراهم نمود .

مراديان معاون روابط عمومي ذوب آهن نيز طي سخناني به فعاليت هاي اين شركت درخصوص امور خيريه ارائه نمود .

شایان ذکر است دیگر مسولین زندان نسوان و اعضای خیریه هایی که با این مجموعه همکاری دارند نیز گزارشی از فعالیت های خود ارائه نمودند .

نگاهي به فعاليت هاي کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت

کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت با حدود 200 نفر عضو در راستای زکات علم و با بهره گیری از آنچه که خداوند به عنوان استعداد عرضه نموده است ، فعالیت فرهنگی و آموزشی به صورت خیریه را در دستور کار خود قرار داده و اعضاي اين كانون بدون هیچ گونه چشمداشتی اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی با کیفیت مطلوب و به صورت رایگان در رشته ها و گرایش های متنوع در فرهنگ سرای امام رضا (ع) فولادشهر و مجموعه شفق اصفهان نموده اند. در کنار فعالیت های آموزشی ابتدا کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت با حضور در برنامه کمک به آزاد سازی زندانیان جرام غیر عمد و آیین گلریزان و حضور در برنامه یک شهر ضیافت و همچنین برپایی سفره سبز رمضان در لیالی پر خیر و برکت قدر در فرهنگ سرای امام رضا (ع) فولادشهر به نفع آزادی زندانیان جرائم غیر عمد شتافت . اما هم اینک کانون چشم انداز دیگری را در عرصه فعالیت های فرهنگی ترسیم کرده و برنامه ریزی بلند مدت را در این زمینه تدوین نموده است. رزق حلال که حاصل تلاش و کوشش شبانه روزی پولاد مردان در جبهه صنعت برای گردش چرخ اقتصاد کشور است سبب شده اراده پولادین  بانوان آنها در مسیر خدمت به خلق قرار گیرد و قلب آنها برای کمک به همنوع خویش بتپد . این بار انفاق مالی اعضای سخاوتمند کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت را در جهت تامین نیازمندی های زندانیان نسوان اصفهان نظاره گر هستیم که به صورت خود جوش و به سهم خویش نقشی ماندگار در عرصه خدمت به همنوع از خود به یادگار نهادند .   

زمانی که رشد فرهنگی در جامعه ایجاد شود ، بازگشت افراد به محیط زندان کاهش می یابد

در امر آموزش نیز  همچنین کانون خیرین فرهنگی بانوان شرکت در چهار رشته زبان انگلیسی ، کامپیوتر ، قرآن و روان شناسی دوره های آموزشی را برای زندانیان و فرزندان آنها به نحوی برگزار می نماید که در وجهه شخصیتی آنها خللی ایجاد نشود . با اطمینان می توان گفت زمانی که رشد فرهنگی در جامعه ایجاد شود ، بازگشت افراد به محیط زندان کاهش می یابد . انسان ها با حضور در زندان تشخص اجتماعی خود را از دست می دهند و خانواده آنها نیز در جامعه دچار سرزنش و سر خوردگی می شوند. اما با فعالیت های فرهنگی و توانمند سازی زندانیان در زمینه های مختلف می توان زمینه شکوفایی استعدادهای آنها را در زمینه های مختلف فراهم نمود تا پس از بازگشت از زندان و حضور در جامعه بتوانند هر یک به سهیم در توسعه و آبادانی کشور نقش آفرین باشند.