۱۳۹۵/۰۵/۲۶

کارگاه فرزندپروری با موضوع شخصیتهای رنگی                      فرهنگسرای امام رضای فولادشهر

 

پنجمین کارگاه از سلسله همایش های فرزندپروری، روز یکشنبه 95/5/24 با صحبتهای مدرس مربوطه خانم بینا راس ساعت  9:30 در فرهنگسرای امام رضا(ع) برگزار شد.

عنوان کارگاه این هفته پیرامون شخصیت های رنگی بود. مدرس مربوطه، افراد را براساس  ویژگیهای شخصیتی آنها قابل تقسیم دانستند. چهار طیف رنگی آبی، نارنجی، سبز و طلایی، رنگهای این تقسیم بندی است که هرکدام خصوصیات خاص مربوط به خود را داراست.

سرکار خانم بینا در ادامه به طرح و توضیح ویژگیهای مربوط به هر کدام از این افراد پرداخت؛ از جمله در توضیح ویژگیهای افراد با طیف آبی فرمودند: این طیف، افرادی هستند که احساسات خود را براحتی بروز میدهند؛ معمولاً از آرامش دیگران لذت میبرند؛ گفتار زیبایی دارند؛ بخشنده هایی خوب و عاشق هدیه دادن و هدیه گرفتن هستند. نیاز اصلی این افراد، تشویق و حمایت است. این افراد انسانهای انعطاف پذیری هستند که با همه سازگارند و خوشبخت کننده ی بقیه ی افراد در طیفهای رنگی مختلفند؛ 12 درصد از افراد جامعه شامل این طیف رنگی هستند.

مدرس محترم در ادامه ی صحبتهایشان به تشریح خصوصیات اخلاقی طیف گروه نارنجی پرداختند که تقریباً 38 درصد افراد جامعه را شامل میشود. این افراد، اغلب اهل ریسک و خطر هستند؛ متمایل به شرکت در معاملات بزرگ هستند؛ معمولاً نوجوانهای با این طیف شخصیتی اتاقهای نامرتب دارند و بهترین هدیه به آنها رها کردنشان به حال خودشان است.

تیپ شخصیتی سبز که 12 درصد افراد جامعه را شامل میشود، افرادی فردگرا، باهوش، اهل اندیشه و ایده آلیسم هستند. بنظر می آید افرادی سرد هستند, ترجیح میدهند کتاب بخوانند تا اینکه مهمانی بروند, راهکارهایشان براساس تجزیه و تحلیل است, بهترین هدیه به آنها تعریف از پیشرفت و تایید درک و فکرشان است. حضور در جمع برایشان لذت بخش نیست؛ کناره گیر هستند؛ میل به پیشرفت دارند و هیچ حد ومرزی آنها را راضی نمیکند. افراد با طیف نارنجی، روانپزشک، عکاس و روزنامه نویسهای خوبی میتوانند باشند.

گروه دیگر، افراد با طیف رنگی طلایی هستند که معمولاً افرادی مسئولیت پذیر، منظم، کمال طلب، باثبات و بقول معروف کاردرستند. افراد طلایی کارمندهای خوبی هستند، به خانواده اهمیت میدهند و به آن متعهدند. پدرومادرهای طلائی اهل آداب و سنن هستند، آمر و ناهیان خوبی هستند و نوجوانهایشان محدودیت شکن نیستند. 38 درصد افراد جامعه این طیف را تشکیل میدهند.

ویژگیهای شخصیتی معمولاً ارثی است و اصولاً فرزندان، ویژگیهای پدر یا مادر یا هر دورا میگیرند.

خانم بینا در پاسخ به این سوال که آیا میتوان رنگ شخصیتی را تغییر داد، پاسخ دادند شاید بتوان به اجبار این کار را انجام داد ولی فی الواقع کار مناسبی نیست. هیچ رنگی بر دیگری رجحان ندارد بلکه باید ویژگی های هرکدام را شناخت و نقاط قوت را تقویت کرد.

یک فرد میتواند همه ی این 4 رنگ را داشته باشد ولی با اولویت های مختلف، مثلاً آبی باشد با نقاط سبز.

ضمن این کارگاه پرسشنامه هایی جهت شناسایی رنگ قالب افراد شرکت کننده به آنها ارائه شد. در پایان این کارگاه کتابهای مرتبط با موضوع کارگاه به علاقمندان معرفی شد که از جمله ی این کتابها، کتاب شخصیت رنگی از محمدرضا عابدی و کتاب شخصیتهای رنگی در شغل، از دکتر ربیعی به حضار معرفی شد.